2009. március 23., hétfő

Bevezető

Buszt szeretne rendelni, de nem tudja hogyan?
Keresgél az interneten, de minél több oldalt talál, annál bizonytalanabb?
Zavarosak a megadott adatok, nagyban eltérnek az árak, és nem tudja mit válasszon?
Nem egyértelmű mikor kell kiállási díjat is fizetni a km elszámoláson felül?
Mitől függ, hogy óradíjban vagy km-ben történik az elszámolás? Ráadásul miért mindig a megrendelő számára kedvezőtlenebb összeget kell fizetni?

Ne csüggedjen nincs egyedül...

Azért készítettem ezt az oldalt, hogy ezekre a kérdésekre választ adjak és segítsek megmutatni, hogyan tudja az ÖN számára legideálisabb buszos ajánlatot kiválasztani - sőt egyáltalán hogyan kezdjen hozzá az ajánlatok bekérésének.

Remélem hasznosnak találja válaszaimat és sikerül némiképp bevezetnem szakmánk sajátosságaiba.

Ha van olyan kérdése, melyre nem kapott választ, csak írja ide megjegyzésként, vagy írjon egy e-mailt és segítek.

2009. március 21., szombat

Buszos kifejezések

Segítségképpen összegyűjtöttem néhány szakmai kifejezést, ami segíthet értelmezni későbbi megjegyzéseimet:

Példa: Budapest XI. kerületből Bécsbe utazunk egy osztály kirándulásra, az indulás napján haza is érkezünk.

Buszos: az a vállalkozó, aki legalább egy buszt üzemeltet, és rendelkezik a hatóságok által előírt engedélyekkel.

Sofőr: aki vezeti a buszt. Rendelkeznie kell D kategóriás jogosítvánnyal, érvényes PÁV2 vizsgával, és belföldi vagy nemzetközi személyszállító engedéllyel.

Kiállás helye: az a helyszín, ahol az első utas felszáll a buszra. Lehet a XI. kerületi iskola, vagy ha egy tanárt vagy kísérőt már előbb felveszünk a belvárosban egyeztetett helyen, akkor az a helyszín.

Kiállás időpontja: Az utazás tervezett indulása. Amennyiben a helyszín megengedi a busz számára a várakozást, akkor a tervezett indulási időpont előtt fél órával célszerű ezt megadni. Ha egy forgalmas helyről indulunk (pl. Sasadi út, Volánbusz megállója), akkor a kiállási idő megegyezik a tervezett indulás idejével.

Vállalkozói díj: a vállalkozó részére fizetendő díj, mely tartalmazza a km-díjat, vagy óra díjat ÉS az egyéb felmerülő költségeket (autópálya díj, parkoló költségei, behajtási díjak, sofőr napidíja, szállásköltsége, kiállási díj...). A vállalkozói díjat külföldi járatok esetében nem terheli ÁFA, ha az ország határain belül utazunk, akkor az utazás /teljesítés/ napján hatályban lévő ÁFA összegével emelkedik a végösszeg.

Km-díj: összeg (Ft), amit egy rendelés során meg kell szoroznunk az utasokkal megtett km-ek számával, hozzáadjuk az alkalomszerű költségeket, és megvan a fizetendő összeg. Amennyiben csak odaútra szállítunk valakit, így vissza üresen jön az autóbusz, a km-díjat a visszafelé útra is ki kell fizetni a kiindulási helyig.

Utasokkal megtett km: Példánkban a kiállás helyétől (Budapest XI.,) az úti célig (Bécs belváros) és onnan visszafelé megtett km-ek összege.

Óradíj: összeg (Ft), amit egy rendelés során meg kell szoroznunk a megkezdett órák számával, hozzáadjuk az alkalomszerű költségeket, és megvan a fizetendő összeg. Csak abban az esetben nem kell az egész napot kifizetnünk a vállalkozónak, ha buszát csak úgy vettük igénybe, hogy két használat között eltelt legalább 4 egymást követő óra.

Kiállás díja: ez óradíj esetében 1/2 - 1/2 óra szokott lenni, km elszámolás esetén 20-20 km. Mind a két esetben 2x kell számolni, mert ez az összeg tartalmazza a buszos költségét a telephely és a kiállás helyszíne között. Ha szerencsénk van, és a buszos telephelyének közvetlen közeléből indulunk, akkor lehet kérni ennek az összegnek a csökkentését, elengedését.


Egyéb felmerülő költségek:

Autópálya díj: Az adott országban hatályos út díjak minden esetben a megrendelőt terhelik, ezek csak a csomagáras ajánlatoknál képezhetik az ajánlat részét. Minden esetben egyeztessük ezt előre és írásban a vállalkozóval, mert jelentős összegekre kell számítanunk. Ne feledjük, ha szeretnénk megtudni mennyi lesz várhatóan az út használat, akkor a rendelt busz méretének megfelelő adatokat keressük az interneten, ez az autók díjának többszöröse is lehet.
Ismerek néhány vállalkozót, akinek buszain éves autópálya használati matrica van, így tőlük számíthatunk némi kedvezményre az itthoni útdíjakból.

Parkolás, behajtások: Legyünk tisztában azzal, hogy még egy városnézés során is számolnunk kell a parkolások díjaival, a buszoknak a belvárosban 3x-os díjat kell fizetni, ez óránként 1300 Ft körüli is lehet.Tarifákról és időkorlátozásokról információért katt ide!

Sofőr napidíja, szállásköltsége: Ha egy napnál hosszabb időre utazunk, akkor gondoskodnunk kell a gépjárművezetők szállásáról, vagy ki kell fizetnünk részére a szállása költségét. Előre érdemes ezt is írásban egyeztetni a vállalkozóval, mert ha csak utólag fizetünk, és nem mi rendezzük a szállást a sofőrnek/sofőröknek, akkor Ő fog erre pénzt adni dolgozóinak. A napidíj általában 7000-15000 Ft körül van, SOFŐRÖNKÉNT.
Ha messzire utazunk jó tudni, hogy útviszonyoktól függően kb. 8 óra vezetési időt várhatóan meghaladó személyszállításhoz KÉT sofőrrel kell számolnunk.

Folyt köv.

2009. március 20., péntek

Reptéri transzfereink

Buszos cégemmel néhány éve megneszeltük, hogy a reptéri Minibusz tavasztól egy teljesen új rendszert vezet be, és megszünteti a szállodáknak fizetett jutalékokat a transzfer-rendelések után. Gondoltunk egy merészet, és kibéreltünk néhány Mercedes VITO-t és Sprintert, beszereztük a szükséges engedélyeket, felvettünk néhány lelkes, angolul beszélő fiatal sofőrt és még a nyár előtt belekezdtünk szállodai, reptéri transzfer járatainkba. Az Air-transfer egy teljesen új koncepcióval indult a szállodák felé. A konkurenciával szemben jóval magasabb ár, ebből 30% jutalék a recepciósoknak, kategóriákkal színvonalasabb járműpark, érdekeltté tett járművezetők… Egy nagyon egyedi dolgot kínáltunk, annyit kértünk a szállodáktól, hogy a magas jutalékért cserébe úgy ajánlják a transzfereinket a vendégeknek, hogy az NEKÜNK is jó legyen.

Mivel a minibusz közel 100-as flottájával szemben nekünk 6 autónak volt, készítettem egy előzetes tervet: Ahhoz, hogy minél több személyt vigyünk egyszerre a legnagyobb valószínűséggel, viszont mindenki számára a legegyszerűbben és követhetőbben, a reptértől távolodva zónákra osztottam a várost, és mindenhol óránként csak egy időpontra rendelhettek tőlünk kocsit.
A belvárosi szállodák a DEÁK tér környékén például minden egészkor (+-5 perc) rendelhettek járatot, a budai részen a hídjaink közeléből mindig óra 45-kor (+-5 perc), a távolabbiak óra 30-kor, a Pesten a reptér irányába haladva pedig a belvárosi hotelek után mentek az autók mindig negyedkor. Mindenkinek csak a saját időpontját kellett észben tartani. Nekem meg volt néhány kiváló diszpécserem. És működött. Elvárásainkat messze túlteljesítette.